Sıkça Sorulan Sorular

Gönderi çağrısını nasıl verebilirim?
Gönderilerinizin çağrısını ana sayfadaki Gönderimi Aldır Butonundan veya (0850) 228 3333 numaralı çağrı takip hattımızdan yapabilirsiniz.
Gönderilerimi nasıl takip edebilirim?
Sizden almış olduğumuz gönderileriniz için oluşturmuş olduğumuz konşimentolarda bulunan barkot numaralarını sitemizde bulunan Kargo Takip bölümüne yazarak gönderinizin dağıtım durumunu online takip edebilirsiniz.
Teslim Bilgisi alabilecek miyim?
Müşteri hizmetleri departmanımız gönderiniz ile ilgili her konuda mail, telefon ve sms yolu ile tarafınıza bilgi aktarmaktadır.
Gönderi ücretini alıcıdan tahsil edebilir misiniz?
Evet , yaptığınız gönderinin taşımacılık ücretinin alıcıdan tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Karşı ödemeli giden gönderilerin taşıma ücreti tarafınıza uygulanan fiyattan farklıdır.
Hangi ödeme seçeneklerini kullanacağım?
Sıklıkla gönderi yapan müşterilerimize bir üyelik hesabı açmalarını öneririz. Bu hesap size uygun fiyatlarla gönderi yapma imkânı verir. Ödemelerinizi nakit, kredi kartı veya banka havalesi yolu ile yapabilirsiniz
Göndereceğim paketin büyüklüğü en fazla ne kadar olmalıdır?
Operasyonel nedenlerden dolayı bir gönderinin herhangi bir boyutunun 200 cm’i geçmemesini talep ediyoruz. Daha büyük ebatlara sahip gönderilerinizin taşınması için müşteri hizmetlerimiz size mutlaka yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, kuryelerimizin güvenliği için 30 kg.dan ağır gönderilerin müşteri hizmetlerimiz ile kontak kurularak önceden bildirilmesi gerekmektedir.
Gönderimle birlikte gitmesi gerekli dokümanlar nelerdir?
Gönderilerinizde bulunması gereken dokümanlar, konşimento, Proforma Fatura (gönderiniz numune ise), Gıda Sağlık Sertifikası (gıda maddesi ise).